Seriál: Jak se vyhnout úrazům? Díl 3.


Téma: Popáleniny

Máte rádi táboření, rozdělování ohýnků a opékání buřtů? Většina z vás jistě ano. Podzimní počasí k posezení u ohně přímo svádí. A co teprve blížící se oslavy Mikuláše, Vánoc a Silvestra se spoustou petard a ohňostrojů. Ty určitě taky všichni milujete. Víte však, co se říká: „Oheň je dobrý sluha, ale špatný pán.“ Pokud se vymkne kontrole, dokáže natropit spoustu neplechy a v případě popálenin zanechává celoživotní následky. V našem pravidelném seriálu se proto dnes budeme věnovat právě tématu popálenin a jak se jim vyvarovat.

Nebezpečné situace

Možná si myslíte, že popáleniny vám hrozí zejména při hraní s ohněm, těžké spáleniny vám však může způsobit třeba i elektrický proud nebo sporák. Popáleniny totiž vznikají jednak působením suchého tepla na kůži – přímým kontaktem s horkým předmětem (žehlička, trouba, vařič, hořící polena u táboráku, kulma na vlasy) - nebo působením vlhkého tepla, tedy horkou tekutinou nebo párou (horká voda, káva, čaj, polévka). K rozsáhlým popáleninám však může dojít i po zásahu bleskem a vlivem slunečního záření.

Jaké jsou následky popálenin?

Popáleniny patří k nejbolestivějším zraněním, dlouho se hojí a jejich následky jsou bohužel často nevratné. Zanechávají nevzhledné jizvy, které vám můžou překážet i v pohybu. Pokud se navíc těžce popálíte na velké části těla, může vám hrozit i smrt. Nejvážnější následky přitom spáleniny zanechávají právě na dětské kůži, která je jemnější a citlivější než kůže dospělých. 

Čeho se vyvarovat?

Jaká pravidla byste měli dodržovat, abyste se nebezpečí popálenin vyhnuli?

  • Nikdy nesahejte na elektrické zásuvky, protože elektrický proud dokáže popálit úplně stejně jako oheň. Pokud máte doma například malého sourozence, měly by elektrické zásuvky mít bezpečnostní krytky.
  • Nehrajte si poblíž zapojených elektrických přístrojů. Kdybyste je na sebe omylem strhli, mohli by vás vážně spálit.
  • Doma si dávejte pozor na horké věci jako trouba nebo kamna. Při hraní se k nim raději vůbec nepřibližujte.
  • Oheň by měli rozdělávat jen dospělí!
  • Zásadně sami neodpalujte petardy. Jedna petarda vybuchlá v ruce vás může nejen spálit, ale třeba i utrhnout prsty.
  • Zápalky nejsou určené ke hraní. Pokud by od nich chytilo vaše oblečení nebo vlasy, oheň by vás těžce popálil. Od jedné nedohořelé a odhozené zápalky může vzplanout i celý byt, dům či les.

Ze statistik Hasičského záchranného sboru České republiky vyplývá, že jen za rok 2014 založily děti do 15 let celkem 148 požárů. V tomtéž roce navíc zemřelo při požárech 114 osob a 1 179 jich bylo zraněno. Nejedná se tedy o zbytečná varování. Nechceme tvrdit, že by bylo nejlépe pořídit si skafandr a přilbu, abyste se od něčeho nepopálili. Víme, že jste zvídaví a máte rádi dobrodružství, avšak hrátky s ohněm patří opravdu k nebezpečným aktivitám. Obzvlášť teď, když se chystáte na bujaré vánoční a silvestrovské oslavy, nezapomeňte na sebe dávat pozor a udělejte, prosím, vše proto, abyste předešli úrazům s mnohdy tragickými následky.

Pročtěte si předešlý díl našeho seriálu:

Seriál: Jak se vyhnout úrazům? Díl 2.