Aktuality
Plaveme bez úrazů aneb Jak přežít plaveckou sezónu
Léto se nám kvapem blíží a s ním i začínající plavecká sezóna, na kterou se určitě všichni těšíte. V horkých letních dnech neexistuje snad příjemnější osvěžení než takové odpoledne strávené s kamarády u vody. I při plavání, stejně jako při každém jiném sportu, je však třeba dodržovat určitá pravidla, aby pro vás vodní radovánky neskončily úrazem. V následujících řádcích vám proto přiblížíme zásady zdravého a bezpečného plavání, tak abyste si tento blahodárný sport co nejvíce vychutnali.
Do neznámých vod se nevrhám!
Ať už chodíte plavat do bazénu, nebo se třeba s nastupující létem chystáte s rodiči odjet kamsi do jižních krajů k moři, měli byste vědět, že jednou z nejčastějších příčin úrazů páteře bývají neuvážené skoky do vody. Své by vám o tom mohl vyprávět ambasador naší VZPoury úrazům Pavel Brož, který po nevydařeném skoku do bazénu po hlavě skončil na vozíku. Předháněli se tenkrát s kamarády a Pavel při jednom skoku narazil hlavou do dna. Zlomil si přitom páteř a poranil míchu, takže už nikdy nebude chodit.
Po hlavě |
Zásady bezpečného plavání
Jak se tedy při pobytu u vody chovat a čeho se vyvarovat? Sestavili jsme pro vás přehled pravidel, která byste měli u vody dodržovat.
- Neměli byste plavat v chladné vodě – snadno může dojít k podchlazení organismu nebo si minimálně uženete nepříjemnou rýmu.
- Okolo bazénu neběhejte – podlaha v okolí bazénu bývá zpravidla vlhká a lehce na ní uklouznete.
- Do vody nechoďte těsně po jídle – trávení snižuje pozornost a riziko utonutí se zvětšuje. Po jídle se tedy doporučuje alespoň hodinu počkat.
- Neplavte unavení ani přehřátí od sluníčka – rozpálenému hrozí teplotní šok a unavenému mohou dojít síly.
- Do vody byste neměli chodit sami – i zkušený plavec může snadno dostat křeč a bez včasné pomoci utonout.
- Při plavání se držte ve vyznačeném prostoru – maximalizujete tak možnost záchrany.
- Neplavte v blízkosti plavidel a plavební dráhy.
- Pokud plavete dál od břehu, je dobré si zajistit doprovod lodičky.
- Důležitá je ohleduplnost k ostatním – od bezohledných plavců hrozí úder nebo kopanec.
- Pozor na cákání – při nechtěném kontaktu s vodou na obličeji, na rtech nebo v puse může dojít ke křeči hrtanové záklopky a neschopnosti se nadechnout.
- Na plavidle byste měli vždy mít řádně oblečenou a upevněnou záchrannou vestu.
- Pokud se dostanete do potíží, uposlechněte pokynům vodní záchranné služby a nepřekážejte jí v práci.
Otestujte se! Odpovězte na následující otázky, ať víte, jestli jste si vše správně zapamatovali. A. Jak dlouho po jídle bych měl počkat, než půjdu plavat? B. Co bych měl mít na sobě, pokud se chystám na vyjížďku na plavidle? C. Proč nemám běhat okolo bazénu? D. Jaké nebezpečí mi hrozí při skoku do vody po hlavě? E. Proč bych se měl vyvarovat cákání? Správné odpovědi: A – cca 1 hodinu; B – záchrannou vestu; C – na mokrém povrchu mohu snadno uklouznout; D – poranění páteře a narušení míchy; E – nežádoucí voda v obličeji může způsobit křeč hrtanové záklopky. |
Použité zdroje: Vodní záchranná služba – Desatero bezpečného pobytu u vody